Cesmína vroubkovaná
Péče o zahradu

Víte, jak pěstovat cesmínu vroubkovanou?

Každá okrasná zahrada se neobejde bez zajímavého stromu, který ji stoprocentně rozzáří. V dnešním článku se zaměříme na cesmínu vroubkovanou a její dva populární kultivary. Zjistěte, jak je správně pěstovat.

Cesmína vroubkovaná

Jak vypadá a odkud pochází

Cesmína vroubkovaná symbolizuje stálezelený keř nebo malý strom. Pochází z Asie, kde byste ji našli zejména v horských lesích v nadmořské výšce 700 až 2 100 metrů. Na první pohled tuto dřevinu poznáte podle černošedé kůry, kterou doplňují tmavě hnědé, hranaté a mírně chlupaté letorosty. Listy jsou lesklé a tmavě zelené a pyšní se délkou 1-4 cm. V období květu tento strom obsypou květy bílé barvy a plodí černé peckovice

Lidé si často cesmínu vroubkovanou pletou se zimostrázem. Vzhledem jsou si totiž poměrně dost podobní. Obě dřeviny navíc velmi dobře snáší řez a tvarování, a proto se zimostráz často používá jako její náhrada.

2 zajímavé kultivary cesmíny vroubkované

A nyní se přesuňme ke konkrétním kultivarům cesmíny vroubkované. Ilex crenata ‘Convexa’ symbolizuje malý, hustě rozvětvený a nepravidelný keř. Charakteristický je pro něj velmi pomalý růst (dorůstá výšky až 2 metrů) a v dospělosti bývá spíše širší než vysoký. Pyšní se tmavou barvou, díky které bude krásně kontrastovat se světlejším pozadím. Velmi často bývá používán pro tvarování živých plotů a bonsají, jelikož velmi dobře snáší střih.

Druhým zajímavým kultivarem je Ilex crenata ‘Green Lustre’. Jedná se o malebný, plochý a zakrslý keř, který v deseti letech dorůstá přibližně do výšky jednoho metru. V zahradách bývá nejčastěji využívána pro exkluzivní živý plot.

Jak cesmínu vroubkovanou pěstovat?

V ideálním případě tuto dřevinu vysaďte do vlhké, mírně kyselé až neutrální půdy s dostatkem živin. Půdu volte tak, aby byla dostatečně propustná a zároveň nezamokřená. Stanoviště by mělo být na slunci, nebo v polostínu, dobře však snese i trvalý stín.

Vyhněte se dlouhému suchému úpalu – tato cesmína má raději vyšší vzdušnou vlhkost. Je mrazuvzdorná do -23 °C, přesto je však vhodné ji před mrazem ochránit zamulčováním kůrou. 

Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.